До уваги водіїв та машиністів спецтехніки

19 Жовтня 2021

ПАТ «Запоріжжяобленерго» нагадує про необхідність дотримання правил виконання робіт в охоронних зонах електромереж, зокрема, із залучення спецтехніки та спецмеханізмів.

З огляду на великі габарити вантажопідйомних машин і механізмів, під час експлуатації існує загроза їх наближення до електромереж на небезпечну відстань, чи навіть їх торкання. Внаслідок цього водії, машиністи спецтехніки та навіть особи, що стоять поряд із нею, можуть отримати ураження електричним струмом із важким – у тому числі летальним – наслідком.

Запобігти трагедії допоможе дотримання правил електробезпеки в охоронних зонах електричних мереж*:

  • заборонено проведення будь-яких робіт в охоронній зоні електромереж, а також проїзд в охоронних зонах повітряних ліній електропередач машин, механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метри без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають електромережі, а також без присутності їх представника;
  • водії механізмів і вантажопідйомних машин під час одержання допуску мають бути проінструктовані про порядок проїзду та виконання робіт поблизу повітряних ліній.
  • під час проїзду під повітряними лініями підйомні та висувні частини механізмів вантажопідйомних машин повинні знаходитись у транспортному положенні.
  • переїзди поза шляхами під проводами діючої повітряної лінії необхідно здійснювати в місцях найменшого провисання проводів (ближче до опори), щоб не доторкнутися транспортом до ліній електропередач.
  • у разі експлуатації вантажопідйомних машин і механізмів забороняються підйом і поворот стріли, підйом телескопічної вишки або висувної драбини на висоту і на кут, за яких відстані до струмопровідних частин виявляться меншими, ніж зазначеними в п. 21 “Правил охорони електричних мереж”. Встановлювати та працювати на стрілових кранах безпосередньо під проводами повітряної лінії забороняється.

*Довідка: Згідно з “Правилами охорони електричних мереж”, . Охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж повітряних ліній електропередач у вигляді земельної ділянки ц повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на відстань (для повітряних ліній напругою): до 1 кВ – 2 метри; до 20 кВ – 10 метрів; 35 кВ – 15 метрів; 110 кВ – 20 метрів. У межах цих зон землі у їх власників та користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями. Підприємства чи громадяни, які постійно чи тимчасово володіють земельними ділянками, де знаходяться об’єкти електричних мереж, зобов’язані вживати належних заходів для їх охорони та, особливо, для запобігання нещасних випадків.