До уваги споживачів ПАТ «Запоріжжяобленерго»: попередження про страйк

15 Грудня 2017

З 19.12.2017 до 22.12.2017 включно трудовий колектив Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» проводитиме страйк через заборгованість із заробітної плати. У зв’язку із цим протягом вищевказаного періоду надання послуг споживачам Товариства може бути обмежено.

На сьогоднішній день ПАТ «Запоріжжяобленерго» – одна з найбільших енергопостачальних компаній України, знаходиться на грані економічної, технічної та кадрової катастрофи через майже повну відсутність обігових коштів.

Причина – жорстка регуляторна політика НКРЕКП стосовно товариства, спрямована на фактично повне вилучення коштів, яку Національна комісія пояснює наявністю у ПАТ «Запоріжжяобленерго» заборгованості за куповану електроенергію минулих років (станом на 01.12.2017р – 1,236 млрд.грн.). Левова частка боргу – 65% – сформувалася ще у 1999-2014 роках внаслідок неповних розрахунків споживачів ПАТ «Запоріжзжяобленерго» за спожиту електроенергію. Решта цієї суми – 35% – становить заборгованість, що виникла у 2015 році в результаті укладання тодішнім керівництвом товариства низки сумнівних угод.

З метою забезпечення погашення вищевказаної заборгованості перед «Енергоринком» НКРЕКП систематично застосовує до ПАТ «Запоріжжяобленерго» нульовий алгоритм розподілу коштів на поточний рахунок або встановлює додаткові щодобові відрахування у розмірах, що фактично перевищують суми надходжень. В такій ситуації керівництво ПАТ «Запоріжжяобленерго» позбавлене можливості розпоряджатися коштами, отриманими від споживачів в оплату за спожиту електроенергію, оскільки ці гроші майже у повному обсязі перераховуються на рахунки ДП «Енергоринок».

На рахунках же товариства не залишається коштів, необхідних для здійснення господарської діяльності, у тому числі для виконання ремонтних та експлуатаційних робіт, виплати податків та навіть заробітної плати.

Всі кошти, що надходять на рахунки товариства від інших видів діяльності (на сьогодні ці суми покривають лише 8-10% від місячної загальної потреби товариства), у повному обсязі спрямовуються на підтримання життєздатності товариства – в першу чергу на виплату хоча б частини зарплатні працівникам та на усунення аварійних ситуацій, запобігання арешту поточних рахунків тощо.

Втім, незважаючи на всі зусилля адміністрації, станом на 14.12.2017р. заборгованість із виплати заробітної плати складає повних 3 місяці.

Керівництво ПАТ «Запоріжжяобленерго» докладає всіх зусиль для виводу компанії з кризи у межах власної компетенції та чинного законодавства. Багаторазово направлялися листи з конкретними пропозиціями, що передбачають удосконалення законодавчих актів, забезпечення гарантованої оплати праці, запобігання дискримінаційного підходу до управління енергопостачальними компаніями тощо до компетентних органів влади, а саме: НКРЕКП, Адміністрації Президента України, Прем’єр-міністра України, Фонду Державного майна України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Ради національної безпеки та оборони України, Державної фіскальної служби України, Запорізької обласної державної адміністрації, Служби безпеки України, Наглядової ради ПАТ “Запоріжжяобленерго», Незалежної галузевої професійної спілки енергетиків України.

Неодноразово проводилися наради за участю представників вищевказаних органів, ініційовані керівництвом ПАТ «Запоріжжяобленерго». Надавалися чисельні пропозиції до ДП «Енергоринок» щодо перегляду умов реструктуризації на прийнятних для товариства умовах. Постійно ведеться активна робота зі споживачами-боржниками товариства, за необхідністю із залученням правоохоронних та судових органів.

Активно долучилися до процесу пошуку шляхів виведення ПАТ «Запоріжжяобленерго» із нинішньої кризи представники місцевої влади та народні депутати від Запорізької області.

Втім, оскільки коріння проблеми полягає у відсутності на рахунках товариства коштів, що є наслідком регуляторної політики НКРЕКП, її вирішення виходить за межі компетенції і керівництва ПАТ «Запоріжжяобленерго», і місцевої влади.

В умовах критичної ситуації, що склалася у ПАТ «Запоріжжяобленерго», конференція трудового колективу компанії ще у жовтні ухвалила рішення про проведення страйку як крайнього засобу захисту інтересів найманих працівників, проте дата його початку кілька разів переносилася.

Зрештою цього тижня страйковий комітет у встановленому чинним законодавством порядку попередив адміністрацію ПАТ «Запоріжжяобленерго» про проведення страйку з 19.12.2017 до 22.12.2017 включно.

Адміністрація ПАТ «Запоріжжяобленерго» вживатиме всіх можливих заходів, аби анонсований страйк не вплинув на надійність енергозабезпечення Запорізького регіону. Водночас, з огляду на те, що чисельність співробітників, які виконують свої посадові обов’язки, на період страйку значно скоротиться, не виключено, що протягом вищевказаного періоду надання послуг споживачам товариства буде обмежено.