Мешканець Запоріжжя розкрадав електроенергію для добичі біткоїнів

21 Серпня 2018

Мешканець міста Запоріжжя організував майнінг-ферму для добичі криптовалюти – біткоїнів, – що працювала на безобліково споживаній електроенергії.

 

Як повідомив радник заступника генерального директора з питань корпоративної безпеки ПАТ «Запоріжжяобленерго» Роман СЕМЕНОВ, співробітники служби фінансово-економічної безпеки компанії спільно з правоохоронцями виявили в Дніпровському районі м. Запоріжжя майнінг-ферму, робота якої забезпечувалася за рахунок розкрадання електроенергії.

 

– За вказаною адресою ми знайшли генератор високочастотного струму (т.з. «частотник»). Попередньо встановлено, що зловмисник застосовував це обладнання для впливу на прилад обліку електроенергії, внаслідок чого більша частини електроенергії, яку споживала його майнінг-ферма, взагалі не обліковувалась, – зазначив Роман СЕМЕНОВ.

 

За його словами, на сьогодні за даним фактом відкрито кримінальне провадження за ст. 188-1 КК України (розкрадання теплової або електричної енергії шляхом її самовільного використання). Також обраховуються матеріальні збитки, завдані ПАТ «Запоріжжяобленерго» діями зловмисника.

 

– Крім кримінальної відповідальності, горе-підприємцю доведеться сплатити й донарахування за весь обсяг безобліково спожитої ним електроенергії – і це буде чимала сума, якщо зважати на те, що «частотник» в середньому занижує покази електролічильника на 50%-75%, а майнінг-ферми працюють цілодобово сім днів на тиждень. Точну суму збитків встановлять наші фахівці після проведення експертизи обладнання, що було вилучено у зловмисника, – констатував Роман СЕМЕНОВ.

 

Представник ПАТ «Запоріжжяобленерго» також попередив, що з вересня служба безпеки компанії починає низку планових рейдів з метою виявлення та попередження розкрадань електроенергії.

 

– Розкрадання електроенергії негативно позначаються на рівні розрахунків «Запоріжжяобленерго» із ДП «Енергоринок», а неповні розрахунки із «Енергоринком» тягнуть за собою санкції у вигляді «нульового алгоритму», наслідки якого – борги із заробітної плати, відтік кваліфікованого персоналу, невиконання ремонтних кампаній – ми переживаємо й досі. Фактично, розкрадачі електроенергії позбавляють енергетиків і зарплатні, і можливості забезпечувати надійне та якісне енергопостачання, роблячи заручниками своєї жадоби сумлінних споживачів, – наголосив радник заступника генерального директора.

 

За словами Романа СЕМЕНОВА, заплановані рейди будуть цілеспрямованими і адресними – службою фінансово-економічної безпеки на підставі аналітичних даних вже складений список проблемних споживачів, який і буде «відпрацьовуватися».

 

– У нас є й ефективна методика, і технічні «ноу-хау» для виявлення фактів без облікового споживання електроенергії. Єдиною проблемою була нестача людей – через кризу чимало наших фахівців звільнились. Але сьогодні на тлі певної стабілізації ситуації в компанії ми практично доукомплектували штат нашої служби, і з вересня рейдова робота активізується, – резюмував радник заступника генерального директора ПАТ «Запоріжжяобленерго» Роман СЕМЕНОВ.