Оприлюднена на сайті Держенергонагляду інформація щодо причин аварії на «Запорізькій ТЕС» не ґрунтується на остаточних висновках профільної комісії та є передчасною

18 Лютого 2021

16.02.2021 на сайті Державної інспекції з енергетичного нагляду у Запорізькій області з’явилася інформація щодо засідання обласної комісії з вивчення причин аварійної ситуації на ВП «Запорізька ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» і підстанції «Луч» ПАТ «Запоріжжяобленерго», утвореної розпорядженням голови ОДА (далі – Обласна комісія).

 

Поява цієї публікації на офіційному веб-ресурсі Держенергонагляду викликає щонайменше здивування, адже представники Інспекції не можуть не бути свідомими того факту, що у Обласної комісії немає повноважень проводити подібні розслідування, про що, зокрема, йдеться у листі Міністерства енергетики України: «…комісії, які створюються місцевими державними адміністраціями, є дорадчими, допоміжними органами, які не наділені повноваженнями проводити розслідування порушень на об’єктах енергетики та з’ясовувати причини технологічних порушень, що трапляються в об’єднаній енергетичній системі України».

 

Порядок проведення подібних розслідувань – у тому числі й склад комісій – регламентований затвердженою наказом Мінпаливенерго «Інструкцією про розслідування і облік технологічних порушень на об’єктах електроенергетики і в об’єднаній енергетичній системі України». У чіткій відповідності до цієї інструкції 05.02.2021 Наказом АТ «ДТЕК Дніпроенерго» була утворена Комісія з розслідування технологічного порушення (далі – Комісія з Розслідування ТП), до складу якої увійшли також представники від Міністерства енергетики. Це колегіальний орган, діяльність якого регулюється спеціальним законодавством в сфері енергетики, дія якого поширюється на всі суб’єкти та об’єкти електроенергетики, незалежно від форм власності та відомчої належності.

 

До теперішнього часу Комісією з Розслідування ТП здійснюється комплекс відповідних заходів, аналізуються обставини, встановлюються причини, що призвели до технологічного порушення, призначаються та проводяться робочі засідання, здійснюється огляд місця технологічного порушення тощо. Тобто робота Комісії з Розслідування ТП не завершена, причини аварійної ситуації не встановлені, остаточні висновки не зроблені.

 

Оприлюднені на сайті Держенергонагляду висновки Обласної комісії, викликають не менше питань, аніж її повноваження, адже жодним чином не ґрунтуються на матеріалах Комісії з Розслідування ТП, не враховують висновки комісії ПАТ “Запоріжжяобленерго” та містять відверто упереджені формулювання на кшталт «перша та єдина подія, яка у подальшому призвела до технологічного порушення». До того ж, робота Обласної комісії також не завершена, про що зазначається у тій самій публікації, тож оприлюднення навіть цих непевних висновків є передчасним.

 

Таким чином ПАТ «Запоріжжяобленерго» змушене констатувати: Державна інспекція з енергетичного нагляду на своєму офіційному вебсайті з невідомих причин оприлюднила інформацію щодо причин аварійної ситуації на Запорізькій ТЕС, яка є хибною, передчасною та такою, що не ґрунтується на остаточних висновках профільної Комісії з розслідування технологічного порушення.

 

У зв’язку із цим ПАТ «Запоріжжяобленерго» звертається до Держенергонагляду із вимогою припинити розповсюдження повідомлень, які можуть бути розцінені як спроба дезінформації громадськості і тиску на профільну Комісію з розслідувань технологічного порушення та спричинити дискредитацію Інспекції як центрального органу виконавчої влади.

 

ПАТ «Запоріжжяобленерго» також закликає всіх учасників розслідування дочекатися висновків Комісії з розслідувань технологічного порушення, що утворена та діє у відповідності до вимог чинного законодавства, та не робити передчасних заяв, які можуть завдати шкоди репутації та інтересам сторін процесу.